Počas zimnej sezóny 2019/2020 pripravujeme na umelej lezeckej stene v Ružomberku lezecký kurz pre dospelých a pre nových členov HK IAMES Ružomberok. Kurz pokrýva základné metodické informácie potrebné pre bezpečné lezenie na umelej stene a na skalách.

Registrácia ďalších účastníkov na nedeľné lezecké kurzy a krúžky už nie je možná, kurzy sú kapacitne naplnené. Ďakujeme za pochopenie!

Samotný kurz bude prebiehať od 10. novembra 2019, každú nedeľu do konca marca 2020. Presný časový rozpis bude vytvorený podľa počtu prihlásených účastníkov.

Lezenie je šport, ktorý všestranne rozvíja telesnú kondíciu. Len máloktorý šport dokáže tak rovnomerne precvičiť celé telo a všestky svalové partie. Lezenie taktiež podporuje sebadôveru a zodpovednosť za seba aj za druhých a tiež pozitívne vplýva na ľudský charatker. Pri lezení človek taktiež stretne ľudí, ktorí sú veľmi bezprostrední a priateľskí a často tu vzniknú "priateľstvá na celý život".

Pre koho je kurz určený

Kurz je vhodný pre stašiu mládež a dospelých, ktorí majú záujem začať s lezením na umelej stene a prípadne aj na skalách a pre nových členov HK IAMES Ružomberok.

Čo sa naučíte

Počas kurzu sa okrem iného naučíte aj:

 • základy bezpečného lezenia na umelej stene a na skalách,
 • ako sa správne naviazať na lano,
 • horolezecké uzly, ktoré majú všestranné využitie,
 • ako správne istiť,
 • lezenie s horným lanom (top rope),
 • správne vedenie lana a lezenie na prvom konci lana,
 • horolezecké signály a slang,
 • aké vybavenie a istiace pomôcky horolezci používajú a ako ich používať správne a bezpečne,
 • predvedieme Vám a naučíme Vás ako núdzové horolezecké záchranné techniky,
 • mnoho iného, čo určite využijete pri lezení, ale aj pri mnohých iných príležitostiach

Ako bude kurz prebiehať

Kurz sa uskutoční na umelej lezeckej stene v Ružomberku.

Stretávať sa budeme každú nedeľu (presný časový rozpis bude vytvorený podľa počtu účastníkov)Prvé stretnutie bude 10. novembra 2019.

Na kurze budeme preberať teoretické poznatky a zručnosti potrebné pre lezenie na umelej lezeckej stene a na skalách. Všetko si následne na stene aj prakticky vyskúšame.

Na záver kurzu si budú môcť účastníci vyskúšať čo sa naučili na výročnej súťaži v lezení na umelej stene - Ulenfeldov pohár, ktorý náš klub pravidelne organizuje.

Čo potrebujete

 • chuť naučiť sa niečo nové
 • obuv vhodnú na lezenie na umelej stene (ideálne lezačky, kopačky s odstránenými štoplami, na úvod postačia aj tenisky alebo plátenky)
 • športové oblečenie (umožňujúce volný pohyb celého tela)
 • vlastnú horolezeckú sedačku (možnosť dočasne zapožičať)
 • účastník kurzu by mal byť fyzicky zdravý a v primeranej kondícii

Kto kurz organizuje

Kurz organizuje horolezecký klub HK IAMES Ružomberok. Školiteľmi budú kvalifikovaní inštruktori skalného lezenia a lezenia na umelej stene z horolezeckého klubu.

Július Stančok

Július Stančok

člen výboru HK IAMES Ružomberok, inštruktor skalného lezenia a lezenia na umelej stene, tréner športového lezenia

+421 904 624 918
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Peter Lakoštík

Peter Lakoštík

inštruktor skalného lezenia a lezenia na umelej stene

+421 908 818 289
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. 

Karol Olejník

Karol Olejník

inštruktor skalného lezenia a lezenia na umelej stene

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. 

Rastislav Biarinec

Rastislav Biarinec

inštruktor skalného lezenia a lezenia na umelej stene

Cena kurzu

Predpokladaná cena kurzu je 10 EUR / mesiac. Cena sa môže mierne zmeniť podľa počtu prihlásených účastníkov (vzhľadom na prenájom telocvične). Presná cena bude známa po registrácii účastníkov kurzu. Pre členov klubu je kurz bezplatný.

Zaplatiť je potrebné vždy tiež 2 EUR za vstup na umelú stenu pre nečlenov a 1 EUR pre členov klubu.

Účastníci kurzu si môžu zapožičať potrebné vybavenie pre kurz (lezačky, sedačka, istítko) za cenu 1 EUR / deň. V priebehu mesiaca november je vypožičanie pre účastníkov kurzu bezplatné.

Prostriedky vyzbierané v rámci kurzu budú použité na podporu HK IAMES Ružomberok a lezeckej steny v Ružomberku. Inštruktori vykonávajú túto činnosť bez nároku na odmenu. Našou odmenou bude hlavne to, ak budete medzi nás chodiť radi a lezenie bude pre vás dobrou zábavou.

Ako sa prihlásiť

Pre účasť na kurze je potrebné vytlačiť a vyplniť prihlášku a doniesť ju inštruktorovi na kurz. Prihlášku bude možné vyplniť aj priamo na mieste.

Pre lezenie na lezeckej stene je tiež potrebné vyplniť súhlas s návštevným poriadkom, vyberte si verziu podľa Vášho veku, alebo veku Vášho dieťaťa:

Chcete vedieť viac?

Ak chcete získať viac informácií, kontaktujte nás:

 • Telefón: 0904 624 918
 • E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 • Vyplňte kontaktný formulár na našom webe
 • Alebo sa príďte k nám pozrieť kedykoľvek počas prevádzkových hodín umelej lezeckej steny v Ružomberku a informujte sa u členov výboru HK IAMES Ružomberok alebo služby steny

Oznamy

Letné horolezecké sústredenie vo Vysokých Tatrách sa uskutoční 28-30.8.2020 na Popradskom plese (16 miest). Registrácia a zálohy - J.Stančok.

Členské preukazy SHS JAMES za rok 2020 si môžete prevziať u J. Stančoka.


Pre členov HK IAMES Ružomberok je k dispozícii vŕtačka na preisťovanie lezeckých ciest a tiež boldermatka.

Najnovšie články

 • Ulenfeldov pohár 2020

  Veľmi nás to mrzí, ale z dôvodu súčasnej epidemiologickej situácie sú preteky plánované na 14. marca 2020 momentálne presunuté na 14. novembra 2020.

  V sobotu 14. novembra 2020 sa v telocvični Združenej strednej školy v Ružomberku uskutoční už VIII. ročník oblastnej súťaže v lezení na umelej stene - Ulenfeldov pohár 2020.

Pripojte sa k nám na Facebooku

Partneri

Radi by sme sa poďakovali partnerom nášho klubu, ktorý ho podporujú a aj vďaka nim môžeme každoročne organizovať Ulenfeldov pohár v lezení na umelej stene.

Prečítajte si viac...

Kontaktujte nás

© 2015, HK IAMES Ružomberok, webdesign INTELI.SK