Boulderingová travertínová skalka na Lúčkach je súčasťou veľkého horninového masívu travertínov v Lúčkach. Travertínový masív Skálie dosahuje miestami výšku 25-30m, tieto travertínové odkryvy však kvalitou skaly niesú vhodné na lezenie. Na bouldering sa využíva len severná časť masívu, ktorá ponúka najkvalitnejšiu skalu a pohodlný prístup. Momentálne sú Lúčanské travertíny vyhlásené za Prírodnú pamiatku, v minulosti sa tu však vo veľkom ťažil travertín ako stavebná surovina nielen pre obecné účely, ale aj pre vývoz do okolia. Ťažba skončila v 30-tych rokoch minulého storočia, potom lomy slúžili len pre obecné účely a v roku 1963 ťažbu úplne zakázali z obavy o narušenie režimu podzemných vôd. Táto kamenárska činnosť nám tak pridala k rôznorodým tvarom prírodných chytov aj niekoľko umelých dier a rýh po ťažbe.

Prístup

Skalka sa nachádza priamo v Kúpeloch Lúčky asi 20 m od hlavnej cesty. Travertínový masív Skálie je viditeľný z hlavnej cesty vedúcej do Kúpeľov Lúčky po ľavej strane. Na skalkách vedľa kostola sa nelezie. Autom je vhodné zájsť až k liečebnému domu Choč, kde je možné zaparkovať. Z parkoviska je to pod skalku asi 30 metrov.

Lokalita

Lezenie

Jednotlivé lezecké problémy nie sú označené ani ohodnotené. Ak by ste mali záujem o nejaké prásky treba kontaktovať miestnych lezcov, radi vám ukážu miestne travertínové problémy. Profil skaly je prevažne kolmý s malými bruškami. Charakter chytov je od malých líšt, dierok, či špárok až po madlá. Veľkou výhodou je, že liezť sa dá aj za dažďa, pri dlho trvajúcich dažďoch však hlavne stredná časť začne vytekať.

lucky kupele celkovy pohlad prev

 

Ľavá časť

lucky kupele lava cast 1 prev

lucky kupele lava cast 2 prev

 

Stredná časť

lucky kupele stredna cast 1 prev

 

Pravá časť

lucky kupele prava cast 1 prev

 

Lokalita nepatrí do zoznamu oficiálne povolených lezeckých lokalít. Pri lezení v tejto lokalite preberá každý osobne zodpovednosť za porušovanie zákona o ochrane prírody! Uvedenie informácií o lokalite je snahou o podanie objektívnej informácie a nemožno ho považovať za navádzanie k porušovaniu zákona o ochrane prírody!

 

Spracoval: Filip Buzák

Akékoľvek upresnenia a doplnenia tu uvedených údajov sú vítané, jedná sa o prvý pokus o popis ciest v Lúčkach. Prosím, kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára.

Oznamy

Výročná schôdza HK IAMES Ružomberok sa uskutoční 10.1.2020 (piatok) o 18:00 v priestoroch California Pub na Klačne. Všetci členovia a priatelia klubu sú srdečne pozvaní.

Zimné horolezecké sústredenie sa uskutoční 31.1.-2.2.2020 na Zbojníckej chate. Bližšie info nájdete na Facebooku. Registrácia: J. Stančok


Pre členov HK IAMES Ružomberok je k dispozícii vŕtačka na preisťovanie lezeckých ciest a tiež boldermatka.

Najnovšie články

  • Arco 2019

    Po minuloročnom zájazde do talianskeho skalného raja pri Lago di Garda sme si povedali, že do oblasti Arca sa vyberieme v rovnakom termíne aj tento rok. Chvíľku to trvalo, ale aj tento rok sme pripravili krátky report o zájazde v podobe "expedičného mini-denníka".

Pripojte sa k nám na Facebooku

Partneri

Radi by sme sa poďakovali partnerom nášho klubu, ktorý ho podporujú a aj vďaka nim môžeme každoročne organizovať Ulenfeldov pohár v lezení na umelej stene.

Prečítajte si viac...

Kontaktujte nás

© 2015, HK IAMES Ružomberok, webdesign INTELI.SK