Bešeňovské travertíny sú prírodný výtvor, ktorý sa nachádza na Liptove, v Žilinskom kraji pri obci Bešeňová. Objekt bol vyhlásený za chránenú prírodnú pamiatku v roku 1984. Tvoria ju štyri samostatné celky Červené terasy, travertínová skalka zvaná Kaplnka, pramenný travertínový kráter nad nivou Váhu tzv. Bazén, Biele terasy s odumretým travertínom a niekoľko solitérnych minerálnych prameňov. Tento vápencový lom sa nachádza severne niekoľko sto metrov od obce Bešeňová. Patrí k najznámejším travertínovým lokalitám na Slovensku a v rámci Európy je najzaujímavejšou a najvzácnejšou oblasťou svojho druhu.

Na lezenie a bouldering sa využíva práve zmienená travertínová skala - Kaplnka. Skalná veža má výšku asi 15 metrov. Nachádza sa tu viacero ciest rôznej obtiažnosti a jedná sa aj o zaujímavú lokalitu na bouldering.

Prístup

Prístup ku skale je možný po ceste severne od obce Bešeňová. Pokiaľ budete pokračovať po ceste druhej triedy z Bešeňovej smerom na obec Potok, stačí odbočiť na obslušnú cestu na vŕšku za obcou Bešeňová. V prípade dobrého počasia je možné prísť autom až takmer ku skale po poľnej ceste na lúke.

Lokalita

Obtiažnosť ciest

Celkový počet ciest: 7 + zóna pre bouldering. V. - 2 cesty, VI. - 4 cesty , VII. - 1 cesta.

Typ skaly

Travertín, jedná sa o bývalý travertínový lom.

Cesty

Cesty sú prakticky bez postupového istenia s výnimkou niekoľkých starých kruhov a skôb. Na vrchu skaly (pri kríži) sa nachádza kruh, ktorý sa používa pre horné istenie pre lezenie top rope. Je jednoduucho dostupný z východnej strany skaly. Prosím, neprevliekajte lano priamo cez kruh, ale použite vlastnú slučku a karabínu, šetríte istenie aj vaše lano! Na lezenie sa používa hlavne severná a západná strana skaly. Tu sa nachádza aj zóna pre bouldering.

Bešeňová - Kaplnka

1. Severný previs (VII.-)

Z chodníka na severnej strane skaly ľahším terénom až do previsu, kde sa nachádza kľúčové miesto cesty.

2. Severná hrana (V+.)

Výstup hranou medzi severnou a západnou stenou skalnej veže. Po lištách smerom k výraznej diere v tretine skaly, cesta pokračuje na výrazný balkón pod vrchoľom. Z balkóna priamo hore cez previs.

3. Severná hrana - variant (V-.)

Rovnako ako cesta číslo 2 až po balkón. Výstup hranou medzi severnou a západnou stenou skalnej veže. Po lištách smerom k výraznej diere v tretine skaly, cesta pokračuje na výrazný balkón pod vrchoľom. Z balkóna postupujeme vpravo po schodoch až na vrchol skalnej veže.

4. Diretissima (VI+.)

Po lištách kolmou stienkou do viac položeného terénu. Následne pokračujeme priamo hore (vľavo od brucha) až na výrazný balkón a na vrchol veže.

5. Cez brucho (VI.)

Nástup v pravej časti západnej steny veže. Pokračujeme stienkou do položeného terénu a cez výrazné žlté brucho až na vrchol veže.

6. Balkón (VI.)

Nástup hranou v mieste kde je na západnej strane skaly odlomený výrazný balvan. Pokračujeme na výraznú policu pod previsom, ktorý sa oblieza zľava. Cez previsnutý balkón do špáry na ľavej strane.

7. Balkón cez klobúk (VI.+)

Nástup hranou v mieste kde je na západnej strane skaly odlomený výrazný balvan. Pokračujeme na výraznú policu pod previsom, ktorý sa oblieza sprava. Cez previsnutý balkón hore a ďalej cez previs na pravej strane na vrchol veže.

Zóna pre bouldering

Na bouldering sa používa výrazný odtrhnutý balvan na západnej strane veže.

 

Lokalita nepatrí do zoznamu oficiálne povolených lezeckých lokalít. Pri lezení v tejto lokalite preberá každý osobne zodpovednosť za porušovanie zákona o ochrane prírody! Uvedenie informácií o lokalite je snahou o podanie objektívnej informácie a nemožno ho považovať za navádzanie k porušovaniu zákona o ochrane prírody!

 

Spracoval: Július Stančok

Akékoľvek upresnenia a doplnenia tu uvedených údajov sú vítané, jedná sa o prvý pokus o popis ciest v Bešeňovej. Prosím, kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára.

Diskusia

Oznamy

Členské preukazy pre rok 2023 si môžete vyzdvihnúť u J. Stančoka (0904 624 918) po osobnom dohovore.

Preukazy objednávame postupne v skupinách, ako prichádzajú platby. Akonáhle nám SHS JAMES preukazy zašle, členov informujeme o ich doručení SMS-kou.


Pre členov HK IAMES Ružomberok je k dispozícii vŕtačka na preisťovanie lezeckých ciest a tiež boldermatka.

Najnovšie články

  • Zimné sústredenie 2023 - Popradské pleso

    Zimné horolezecké sústredenie pre rok 2023 uskutočnilo na Popradskom plese v termíne 10-12. februára 2023. Na sústredení sa zúčastnilo 16 členov HK IAMES Ružomberok.

Pripojte sa k nám na Facebooku

Partneri

Radi by sme sa poďakovali partnerom nášho klubu, ktorý ho podporujú a aj vďaka nim môžeme každoročne organizovať Ulenfeldov pohár v lezení na umelej stene.

Prečítajte si viac...

Kontaktujte nás

© 2015, HK IAMES Ružomberok, webdesign INTELI.SK

Súbory cookies nám umožňujú skvalitňovať naše služby poskytované prostredníctvom tohto webového sídla. Nastavenie Vášho prehliadača je v zmysle § 55 ods. 5 zákona č. 351/2011 Z.z. o elektronických komunikáciách považované za Váš súhlas s používaním cookies na našej stránke.